Blog

Rzeka odchodzi i trwa

http://www.polskieradio.pl/7/3040/Artykul/1556973,Rzeka-odchodzi-i-trwa-Joanna-Sikora
W wodach Biebrzy odbijają się historie, tradycje, obyczaje i wierzenia maleńkich wiosek. To rzeka, która łączy i dzieli.

Najstarsi mieszkańcy w opowieściach wracają do czasów wojny. Biebrza dawała wtedy schronienie i karmiła. Są też gawędy o sąsiadach zza drugiego brzegu, wiejskich weselach, flisakach, tkaniu płótna czy ludowych strachach.
Rzeka bardzo często była symboliczną granicą. Po jednej stronie mieszkali katolicy, po drugiej prawosławni. Znajdowało to również odzwierciedlenie w języku. W górnym i dolnym basenie mowa brzmi inaczej. Najlepszym przykładem są pieśni. To one przetrwały do dziś. Niosą w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Były śpiewane w najważniejszych momentach życia. Zarówno przy narodzinach jak i na pożegnanie. Głosy współgrały z dźwiękami natury. Bo to ona wyznaczała i wciąż wyznacza rytm życia. Tym rytmem żyją nie tylko najstarsi mieszkańcy doliny Biebrzy, ale i Marcin Lićwinko. Młody człowiek, który całą swoją energię poświęca na pielęgnowanie opowieści i dźwięków, które odchodzą w przeszłość.
Reportaż – praca stypendialna zrealizowana dzięki wygranej w konkursie im. Jacka Stwory – to polifoniczna opowieść o ludziach i dźwiękach Biebrzy. Został zrealizowany przez Andrzeja Brzoskę w unikalnej technice surround sound.
***
Tytuł reportażu: “Rzeka odchodzi i trwa”
Autor reportażu: Joanna Sikora
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 21.17